🖥
Display size
6.67 "
Super AMOLED| 90Hz| HDR10+| 50
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
4780 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 February 14
World price
470 GBP
580 EUR
576 EUR
578 EUR
575 EUR
5540 NOK
575 EUR
5900 SEK
580 EUR
580 EUR
550 CHF
580 EUR
571 EUR
572 EUR
550 CHF
21000 UAH
35800 RUB
574 EUR
575 EUR
576 EUR
570 EUR
1440 BYN
11000 MDL
570 USD
740 CAD
11700 MXN
2460000 COP
76000 ARS
2230 PEN
1.733888687E+14 VEF
520000 CLP
3020 BRL
88000 JMD
69000 HTG
830 AUD
910 NZD
750000 KRW
77000 JPY
134000 PKR
790 SGD
2540 MYR
6300000 UZS
5900 TJS
271000 KZT
3850 CNY
45100 INR
220 BHD
10900 EGP
410 JOD
180 KWD
2080 QAR
2100 AED
2150 SAR
238000 NGN
9600 ZAR
68000 KES
2210000 UGX
1150000 CDF
2370000 MGA
246000 AOA
36400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 90hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.67 inches | 109.2 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 208 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | green color gradations, twilight color color gradations, peach color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.80 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | upgradable to android 11 | miui 12.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.7 | ( wide ) | 1/1.33" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 12mm ( ultrawide ) | 1/3.06" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/3" | 0.9µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4780 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 30w | Power Delivery 3.0 | Fast wireless charging 30w | reverse wireless charging 5w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi mi 10 5g waterproof?
No
Does xiaomi mi 10 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 10 5g?
4780 mAh
How much does xiaomi mi 10 5g cost?
~561 EUR
What chipset powers xiaomi mi 10 5g?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does xiaomi mi 10 5g have?
256GB GB



