🖥
Display size
6.57 "
AMOLED| HDR10+| 430 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
Adreno 620
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4160 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 May 25
World price
280 GBP
332 EUR
330 EUR
335 EUR
332 EUR
3230 NOK
337 EUR
3400 SEK
339 EUR
336 EUR
320 CHF
334 EUR
335 EUR
338 EUR
320 CHF
12200 UAH
20900 RUB
337 EUR
340 EUR
334 EUR
334 EUR
840 BYN
6500 MDL
340 USD
430 CAD
6900 MXN
1440000 COP
44000 ARS
1300 PEN
1.01066239E+14 VEF
303000 CLP
1760 BRL
51000 JMD
40000 HTG
480 AUD
530 NZD
440000 KRW
45000 JPY
78000 PKR
460 SGD
1480 MYR
3700000 UZS
3400 TJS
158000 KZT
2250 CNY
26300 INR
130 BHD
6400 EGP
240 JOD
110 KWD
1210 QAR
1220 AED
1250 SAR
139000 NGN
5600 ZAR
40000 KES
1290000 UGX
670000 CDF
1380000 MGA
144000 AOA
21200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | hdr10+ | 430 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.57 inches | 104.2 cm2 ( ~85.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, gray color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7250 snapdragon 765g 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz kryo 475 prime & 1x2.2 GHz kryo 475 gold & 6x1.8 GHz kryo 475 silver ) |
| GPU | adreno 620 |
| Memory v1 | 64gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4160 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 20w | USB Power Delivery 3.0 | quick charge 4+ |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi mi 10 lite 5g waterproof?
No
Does xiaomi mi 10 lite 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 10 lite 5g?
4160 mAh
How much does xiaomi mi 10 lite 5g cost?
~327 EUR
What chipset powers xiaomi mi 10 lite 5g?
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
How much RAM does xiaomi mi 10 lite 5g have?
256GB GB



