🖥
Display size
6.55 "
AMOLED| 90Hz| HDR10+| 500 nits
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 April 20
World price
440 GBP
530 EUR
521 EUR
530 EUR
525 EUR
5140 NOK
521 EUR
5400 SEK
527 EUR
527 EUR
510 CHF
527 EUR
529 EUR
525 EUR
510 CHF
19400 UAH
33200 RUB
520 EUR
521 EUR
530 EUR
528 EUR
1340 BYN
10200 MDL
530 USD
680 CAD
10900 MXN
2280000 COP
70000 ARS
2070 PEN
1.607169549E+14 VEF
482000 CLP
2800 BRL
81000 JMD
64000 HTG
770 AUD
850 NZD
700000 KRW
71000 JPY
124000 PKR
730 SGD
2360 MYR
5800000 UZS
5500 TJS
251000 KZT
3570 CNY
41800 INR
200 BHD
10100 EGP
380 JOD
170 KWD
1930 QAR
1940 AED
1990 SAR
221000 NGN
8900 ZAR
63000 KES
2050000 UGX
1060000 CDF
2190000 MGA
228000 AOA
33800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 90hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~85.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | silver color gradations, grey color gradations, purple color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.8 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | coloros 7.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm | Auto focus -- 2 megapixelb/w | ( depth ) -- 2 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | 29mm ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 65w | 100% in 30 min ( advertised ) | supervooc 2.0.0 | Fast wireless charging 40w | 100% in 56 min ( advertised ) | wireless reverse charging 10w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo ace2 waterproof?
No
Does oppo ace2 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo ace2?
4000 mAh
How much does oppo ace2 cost?
~520 EUR
What chipset powers oppo ace2?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does oppo ace2 have?
256GB GB



