🖥
Display size
6.5 "
AMOLED| 90Hz| 500 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
Adreno 620
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4025 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 May 21
World price
390 GBP
460 EUR
466 EUR
470 EUR
462 EUR
4550 NOK
464 EUR
4800 SEK
463 EUR
467 EUR
450 CHF
461 EUR
466 EUR
470 EUR
450 CHF
17200 UAH
29400 RUB
470 EUR
465 EUR
464 EUR
466 EUR
1180 BYN
9100 MDL
470 USD
600 CAD
9600 MXN
2020000 COP
62000 ARS
1830 PEN
1.421726909E+14 VEF
426000 CLP
2470 BRL
72000 JMD
56000 HTG
680 AUD
750 NZD
620000 KRW
63000 JPY
110000 PKR
650 SGD
2090 MYR
5200000 UZS
4800 TJS
222000 KZT
3160 CNY
37000 INR
180 BHD
9000 EGP
340 JOD
150 KWD
1710 QAR
1720 AED
1760 SAR
195000 NGN
7900 ZAR
56000 KES
1820000 UGX
940000 CDF
1940000 MGA
202000 AOA
29900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 90hz | 500 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.5 inches | 103.5 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 171 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7250 snapdragon 765g 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz kryo 475 prime & 1x2.2 GHz kryo 475 gold & 6x1.8 GHz kryo 475 silver ) |
| GPU | adreno 620 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | coloros 7 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 53mm ( telephoto ) | 1/3.4" | 1.0µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 115˚ ( ultrawide ) | 1/3.2" | 1.4µm -- 2 megapixelb/w | lens aperture2.4 | 1/5.0" | 1.75µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 26mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4025 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 30w | 50% in 20 min ( advertised ) | vooc 4.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo find x2 neo waterproof?
No
Does oppo find x2 neo support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo find x2 neo?
4025 mAh
How much does oppo find x2 neo cost?
~460 EUR
What chipset powers oppo find x2 neo?
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
How much RAM does oppo find x2 neo have?
256GB GB



