🖥
Display size
6.6 "
Super AMOLED| 120Hz| HDR10+| 7
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 May 11
World price
470 GBP
567 EUR
564 EUR
560 EUR
568 EUR
5530 NOK
567 EUR
5900 SEK
568 EUR
561 EUR
550 CHF
570 EUR
569 EUR
565 EUR
550 CHF
20900 UAH
35700 RUB
565 EUR
562 EUR
564 EUR
567 EUR
1440 BYN
11000 MDL
570 USD
740 CAD
11700 MXN
2460000 COP
76000 ARS
2230 PEN
1.730797976E+14 VEF
519000 CLP
3010 BRL
87000 JMD
68000 HTG
820 AUD
910 NZD
750000 KRW
77000 JPY
133000 PKR
790 SGD
2540 MYR
6300000 UZS
5900 TJS
270000 KZT
3850 CNY
45100 INR
220 BHD
10900 EGP
410 JOD
180 KWD
2080 QAR
2090 AED
2140 SAR
238000 NGN
9600 ZAR
68000 KES
2210000 UGX
1140000 CDF
2360000 MGA
246000 AOA
36400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | ceramic back | ceramic frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 120hz | hdr10+ | 700 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.6 inches | 106.9 cm2 ( ~86.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 219 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | mint color, black, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-a77 & 3x2.42 GHz cortex-a77 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | flyme 8.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.72" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 79mm ( telephoto ) | 1.0µm | phase detection autofocus -- 32 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 129˚ ( ultrawide ) | 1/2.8" | 0.8µm -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired | qc3 | 45% in 30 min | 27w wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is meizu 17 pro waterproof?
No
Does meizu 17 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of meizu 17 pro?
4500 mAh
How much does meizu 17 pro cost?
~560 EUR
What chipset powers meizu 17 pro?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does meizu 17 pro have?
256GB GB



