🖥
Display size
6.6 "
Super AMOLED| 120Hz| HDR10+| 7
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 May 11
World price
400 GBP
487 EUR
488 EUR
484 EUR
482 EUR
4690 NOK
481 EUR
5000 SEK
486 EUR
485 EUR
470 CHF
489 EUR
484 EUR
481 EUR
470 CHF
17800 UAH
30300 RUB
488 EUR
487 EUR
483 EUR
480 EUR
1220 BYN
9400 MDL
490 USD
620 CAD
9900 MXN
2090000 COP
64000 ARS
1890 PEN
1.468087569E+14 VEF
440000 CLP
2550 BRL
74000 JMD
58000 HTG
700 AUD
770 NZD
640000 KRW
65000 JPY
113000 PKR
670 SGD
2150 MYR
5300000 UZS
5000 TJS
229000 KZT
3260 CNY
38200 INR
190 BHD
9300 EGP
350 JOD
150 KWD
1760 QAR
1780 AED
1820 SAR
202000 NGN
8100 ZAR
58000 KES
1880000 UGX
970000 CDF
2000000 MGA
209000 AOA
30800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 120hz | hdr10+ | 700 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 106.9 cm2 ( ~86.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | green, gray, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-a77 & 3x2.42 GHz cortex-a77 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | flyme 8.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.72" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 12 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/2.55" | 1.4µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 118˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture1.9 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired | qc3 | 45% in 30 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is meizu 17 waterproof?
No
Does meizu 17 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of meizu 17?
4500 mAh
How much does meizu 17 cost?
~475 EUR
What chipset powers meizu 17?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does meizu 17 have?
256GB GB



