🖥
Display size
6.7 "
IPS LCD| 90Hz| HDR10
⚡
Chipset
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765 5G (7 nm)
Adreno 620
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 July 08
World price
230 GBP
276 EUR
277 EUR
276 EUR
277 EUR
2670 NOK
279 EUR
2900 SEK
277 EUR
275 EUR
270 CHF
271 EUR
278 EUR
270 EUR
270 CHF
10100 UAH
17200 RUB
277 EUR
279 EUR
277 EUR
279 EUR
700 BYN
5300 MDL
280 USD
360 CAD
5700 MXN
1190000 COP
37000 ARS
1080 PEN
83449188200000 VEF
251000 CLP
1450 BRL
42000 JMD
33000 HTG
400 AUD
440 NZD
360000 KRW
37000 JPY
65000 PKR
380 SGD
1230 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
131000 KZT
1860 CNY
21700 INR
110 BHD
5300 EGP
200 JOD
90 KWD
1000 QAR
1010 AED
1040 SAR
115000 NGN
4700 ZAR
33000 KES
1070000 UGX
550000 CDF
1140000 MGA
119000 AOA
17600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | HDR10 |
| Display size | 6.7 inches | 104.9 cm2 ( ~84.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 207 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | water repellent coating |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, mystic lilac |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7250 snapdragon 765 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.3 GHz kryo 475 prime & 1x2.2 GHz kryo 475 gold & 6x1.8 GHz kryo 475 silver ) |
| GPU | adreno 620 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118˚ ( ultrawide ) | 1.12µm -- 5 megapixel| ( macro ) | Auto focus -- 2 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | 29mm ( normal ) | 1.0µm -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118˚ ( ultrawide ) | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 20w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola moto g 5g plus waterproof?
water repellent coating
Does motorola moto g 5g plus support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g 5g plus?
5000 mAh
How much does motorola moto g 5g plus cost?
~270 EUR
What chipset powers motorola moto g 5g plus?
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765 5G (7 nm)
How much RAM does motorola moto g 5g plus have?
128GB GB



