🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 October 22
World price
210 GBP
259 EUR
260 EUR
256 EUR
260 EUR
2470 NOK
252 EUR
2600 SEK
259 EUR
253 EUR
250 CHF
256 EUR
250 EUR
251 EUR
250 CHF
9400 UAH
16000 RUB
253 EUR
257 EUR
254 EUR
252 EUR
640 BYN
4900 MDL
260 USD
330 CAD
5300 MXN
1100000 COP
34000 ARS
1000 PEN
77267766800000 VEF
232000 CLP
1350 BRL
39000 JMD
31000 HTG
370 AUD
410 NZD
340000 KRW
35000 JPY
60000 PKR
350 SGD
1140 MYR
2800000 UZS
2600 TJS
121000 KZT
1720 CNY
20100 INR
100 BHD
4900 EGP
180 JOD
80 KWD
930 QAR
940 AED
960 SAR
106000 NGN
4300 ZAR
31000 KES
990000 UGX
510000 CDF
1060000 MGA
110000 AOA
16300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~81.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 203 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | orange color gradations, twilight color color gradations, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7125 snapdragon 720g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz kryo 465 gold & 6x1.8 GHz kryo 465 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8��m | phase detection autofocus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | 115�� ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired | qc4 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is htc desire 20+ waterproof?
No
Does htc desire 20+ support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of htc desire 20+?
5000 mAh
How much does htc desire 20+ cost?
~250 EUR
What chipset powers htc desire 20+?
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
How much RAM does htc desire 20+ have?
128GB GB



