🖥
Display size
6.7 "
IPS LCD| HDR10| 90Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 January 21
World price
300 GBP
352 EUR
353 EUR
353 EUR
354 EUR
3460 NOK
351 EUR
3700 SEK
358 EUR
354 EUR
350 CHF
354 EUR
357 EUR
351 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
359 EUR
355 EUR
352 EUR
351 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | HDR10 | 90hz |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.4 cm2 ( ~83.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 205 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | blue, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6350 snapdragon 690 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz kryo 560 gold & 6x1.7 GHz kryo 560 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8��m | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118�� ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | qc4 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is htc desire 21 pro 5g waterproof?
No
Does htc desire 21 pro 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of htc desire 21 pro 5g?
5000 mAh
How much does htc desire 21 pro 5g cost?
~350 EUR
What chipset powers htc desire 21 pro 5g?
Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm)
How much RAM does htc desire 21 pro 5g have?
128GB GB



