🖥
Display size
6.53 "
IPS LCD| 450 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek MT6853 Dimensity 800U (7 nm)
Mali-G57 MC3
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 January 18
World price
200 GBP
240 EUR
250 EUR
243 EUR
240 EUR
2370 NOK
250 EUR
2500 SEK
248 EUR
240 EUR
240 CHF
246 EUR
241 EUR
248 EUR
240 CHF
9000 UAH
15300 RUB
243 EUR
247 EUR
247 EUR
248 EUR
620 BYN
4800 MDL
250 USD
320 CAD
5000 MXN
1060000 COP
33000 ARS
960 PEN
74177056200000 VEF
223000 CLP
1290 BRL
38000 JMD
30000 HTG
360 AUD
390 NZD
320000 KRW
33000 JPY
57000 PKR
340 SGD
1090 MYR
2700000 UZS
2500 TJS
116000 KZT
1650 CNY
19300 INR
100 BHD
4700 EGP
180 JOD
80 KWD
890 QAR
900 AED
920 SAR
102000 NGN
4100 ZAR
30000 KES
950000 UGX
490000 CDF
1020000 MGA
106000 AOA
15600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 450 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.53 inches | 104.7 cm2 ( ~84.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | water repellent coating |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, purple color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6853 dimensity 800u ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc3 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.3 | 29mm ( standard ) | 1/3.1" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | 33% in 30 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 9t waterproof?
water repellent coating
Does xiaomi redmi note 9t support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 9t?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi note 9t cost?
~240 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 9t?
Mediatek MT6853 Dimensity 800U (7 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 9t have?
128GB GB



