🖥
Display size
6.67 "
Super AMOLED| 120Hz| HDR10+| 1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4520 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 04
World price
320 GBP
390 EUR
384 EUR
387 EUR
389 EUR
3740 NOK
387 EUR
4000 SEK
382 EUR
387 EUR
370 CHF
380 EUR
386 EUR
389 EUR
370 CHF
14100 UAH
24100 RUB
389 EUR
381 EUR
385 EUR
380 EUR
970 BYN
7500 MDL
390 USD
500 CAD
7900 MXN
1660000 COP
51000 ARS
1510 PEN
1.168288634E+14 VEF
351000 CLP
2030 BRL
59000 JMD
46000 HTG
560 AUD
620 NZD
510000 KRW
52000 JPY
90000 PKR
530 SGD
1720 MYR
4300000 UZS
4000 TJS
183000 KZT
2600 CNY
30400 INR
150 BHD
7400 EGP
280 JOD
120 KWD
1400 QAR
1410 AED
1450 SAR
160000 NGN
6500 ZAR
46000 KES
1490000 UGX
770000 CDF
1600000 MGA
166000 AOA
24600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 120hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, aurora color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | 1/1.7" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | 50mm ( macro ) | 1/5.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4520 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd3.0 | qc3 | 100% in 52 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum | barometer |
FAQ
Is xiaomi redmi k40 pro waterproof?
No
Does xiaomi redmi k40 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi k40 pro?
4520 mAh
How much does xiaomi redmi k40 pro cost?
~378 EUR
What chipset powers xiaomi redmi k40 pro?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does xiaomi redmi k40 pro have?
256GB GB



