🖥
Display size
6.67 "
Super AMOLED| 120Hz| HDR10+| 1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4520 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 04
World price
230 GBP
274 EUR
271 EUR
274 EUR
270 EUR
2670 NOK
273 EUR
2900 SEK
276 EUR
272 EUR
270 CHF
272 EUR
272 EUR
271 EUR
270 CHF
10100 UAH
17200 RUB
271 EUR
275 EUR
275 EUR
271 EUR
700 BYN
5300 MDL
280 USD
360 CAD
5700 MXN
1190000 COP
37000 ARS
1080 PEN
83449188200000 VEF
251000 CLP
1450 BRL
42000 JMD
33000 HTG
400 AUD
440 NZD
360000 KRW
37000 JPY
65000 PKR
380 SGD
1230 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
131000 KZT
1860 CNY
21700 INR
110 BHD
5300 EGP
200 JOD
90 KWD
1000 QAR
1010 AED
1040 SAR
115000 NGN
4700 ZAR
33000 KES
1070000 UGX
550000 CDF
1140000 MGA
119000 AOA
17600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 120hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, aurora color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250-ac snapdragon 870 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.2 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.80 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | 50mm ( macro ) | 1/5.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4520 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd3.0 | qc3 | 100% in 52 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi redmi k40 waterproof?
No
Does xiaomi redmi k40 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi k40?
4520 mAh
How much does xiaomi redmi k40 cost?
~270 EUR
What chipset powers xiaomi redmi k40?
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
How much RAM does xiaomi redmi k40 have?
256GB GB



