🖥
Display size
6.67 "
Super AMOLED| 120Hz| HDR10| 45
⚡
Chipset
Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5020 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 17
World price
180 GBP
220 EUR
220 EUR
230 EUR
220 EUR
2140 NOK
224 EUR
2300 SEK
221 EUR
227 EUR
210 CHF
224 EUR
221 EUR
228 EUR
210 CHF
8100 UAH
13800 RUB
224 EUR
220 EUR
225 EUR
223 EUR
560 BYN
4300 MDL
220 USD
290 CAD
4500 MXN
950000 COP
30000 ARS
860 PEN
66759350500000 VEF
201000 CLP
1160 BRL
34000 JMD
27000 HTG
320 AUD
350 NZD
290000 KRW
30000 JPY
52000 PKR
310 SGD
980 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
105000 KZT
1490 CNY
17400 INR
90 BHD
4200 EGP
160 JOD
70 KWD
800 QAR
810 AED
830 SAR
92000 NGN
3700 ZAR
27000 KES
860000 UGX
440000 CDF
910000 MGA
95000 AOA
14100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 120hz | HDR10 | 450 Luminance units ( typ ) | 1200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | bronze color gradations, blue color gradations, dark night color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7150 snapdragon 732g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz kryo 470 gold & 6x1.8 GHz kryo 470 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 64gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | 1/1.97" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5020 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 57% in 30 min | 100% in 74 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 10 pro (india) waterproof?
No
Does xiaomi redmi note 10 pro (india) support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 10 pro (india)?
5020 mAh
How much does xiaomi redmi note 10 pro (india) cost?
~216 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 10 pro (india)?
Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 10 pro (india) have?
128GB GB



