🖥
Display size
6.2 "
Super AMOLED| 120Hz| HDR10+| 4
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 08
World price
470 GBP
561 EUR
561 EUR
570 EUR
569 EUR
5530 NOK
570 EUR
5900 SEK
570 EUR
569 EUR
550 CHF
563 EUR
566 EUR
566 EUR
550 CHF
20900 UAH
35700 RUB
566 EUR
561 EUR
567 EUR
560 EUR
1440 BYN
11000 MDL
570 USD
740 CAD
11700 MXN
2460000 COP
76000 ARS
2230 PEN
1.730797976E+14 VEF
519000 CLP
3010 BRL
87000 JMD
68000 HTG
820 AUD
910 NZD
750000 KRW
77000 JPY
133000 PKR
790 SGD
2540 MYR
6300000 UZS
5900 TJS
270000 KZT
3850 CNY
45100 INR
220 BHD
10900 EGP
410 JOD
180 KWD
2080 QAR
2090 AED
2140 SAR
238000 NGN
9600 ZAR
68000 KES
2210000 UGX
1140000 CDF
2360000 MGA
246000 AOA
36400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 120hz | hdr10+ | 420 Luminance units ( typ ) | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.2 inches | 93.8 cm2 ( ~88.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 162 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, white, aurora color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | flyme 9 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.6 | 26mm ( wide ) | 1/1.73" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixellens aperture2.4 | 79mm ( telephoto ) | 1/4.4" | 1.0µm | phase detection autofocus | 3x optical zoom -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 122˚ ( ultrawide ) | 1/3.0" | 1.0µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 36w wired | pd3.0 | qc3 | 40% in 15 min | 100% in 50 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is meizu 18 waterproof?
No
Does meizu 18 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of meizu 18?
4000 mAh
How much does meizu 18 cost?
~560 EUR
What chipset powers meizu 18?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does meizu 18 have?
256GB GB



