🖥
Display size
6.44 "
AMOLED
⚡
Chipset
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
Adreno 620
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4350 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 October 01
World price
350 GBP
414 EUR
410 EUR
412 EUR
419 EUR
4050 NOK
417 EUR
4300 SEK
411 EUR
416 EUR
400 CHF
416 EUR
414 EUR
410 EUR
400 CHF
15300 UAH
26200 RUB
420 EUR
417 EUR
419 EUR
410 EUR
1050 BYN
8100 MDL
420 USD
540 CAD
8600 MXN
1800000 COP
56000 ARS
1630 PEN
1.267191376E+14 VEF
380000 CLP
2200 BRL
64000 JMD
50000 HTG
600 AUD
670 NZD
550000 KRW
56000 JPY
98000 PKR
580 SGD
1860 MYR
4600000 UZS
4300 TJS
198000 KZT
2820 CNY
33000 INR
160 BHD
8000 EGP
300 JOD
130 KWD
1520 QAR
1530 AED
1570 SAR
174000 NGN
7000 ZAR
50000 KES
1620000 UGX
840000 CDF
1730000 MGA
180000 AOA
26600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED |
|---|---|
| Display size | 6.44 inches | 100.1 cm2 ( ~82.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 200.4 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7250 snapdragon 765g 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz kryo 475 prime & 1x2.2 GHz kryo 475 gold & 6x1.8 GHz kryo 475 silver ) |
| GPU | adreno 620 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | funtouch 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 13 megapixel| lens aperture2.5 | 50mm ( telephoto ) | 1/2.8" | 0.8µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ | 16mm ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4350 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 33w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo x50e waterproof?
No
Does vivo x50e support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo x50e?
4350 mAh
How much does vivo x50e cost?
~410 EUR
What chipset powers vivo x50e?
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
How much RAM does vivo x50e have?
128GB GB



