🖥
Display size
6.44 "
AMOLED| 90Hz| HDR10+
⚡
Chipset
MediaTek MT6891Z Dimensity 1100 (6 nm)
Mali-G77 MC9
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 12
World price
330 GBP
393 EUR
399 EUR
397 EUR
390 EUR
3860 NOK
398 EUR
4100 SEK
391 EUR
394 EUR
380 CHF
398 EUR
395 EUR
393 EUR
380 CHF
14600 UAH
24900 RUB
390 EUR
396 EUR
399 EUR
390 EUR
1000 BYN
7700 MDL
400 USD
510 CAD
8200 MXN
1710000 COP
53000 ARS
1550 PEN
1.205377162E+14 VEF
362000 CLP
2100 BRL
61000 JMD
48000 HTG
580 AUD
640 NZD
520000 KRW
54000 JPY
93000 PKR
550 SGD
1770 MYR
4400000 UZS
4100 TJS
188000 KZT
2680 CNY
31400 INR
150 BHD
7600 EGP
280 JOD
130 KWD
1450 QAR
1460 AED
1490 SAR
166000 NGN
6700 ZAR
48000 KES
1540000 UGX
800000 CDF
1650000 MGA
171000 AOA
25300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 90hz | hdr10+ |
|---|---|
| Display size | 6.44 inches | 100.1 cm2 ( ~85.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 173 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6891z dimensity 1100 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g77 mc9 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | originos 1.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.72" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ | 16mm ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 44 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | Auto focus -- 8 megapixel| lens aperture2.3 | 105˚ ( ultrawide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 33w | 66% in 30 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo s9 waterproof?
No
Does vivo s9 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo s9?
4000 mAh
How much does vivo s9 cost?
~390 EUR
What chipset powers vivo s9?
MediaTek MT6891Z Dimensity 1100 (6 nm)
How much RAM does vivo s9 have?
256GB GB



