🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 90Hz| HDR10+| 500 nits
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
Adreno 650
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
4780 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 12
World price
360 GBP
432 EUR
435 EUR
440 EUR
433 EUR
4250 NOK
436 EUR
4500 SEK
432 EUR
431 EUR
420 CHF
435 EUR
436 EUR
434 EUR
420 CHF
16100 UAH
27400 RUB
430 EUR
431 EUR
430 EUR
440 EUR
1110 BYN
8500 MDL
440 USD
570 CAD
9000 MXN
1890000 COP
58000 ARS
1710 PEN
1.329005589E+14 VEF
399000 CLP
2310 BRL
67000 JMD
53000 HTG
630 AUD
700 NZD
580000 KRW
59000 JPY
103000 PKR
610 SGD
1950 MYR
4800000 UZS
4500 TJS
208000 KZT
2960 CNY
34600 INR
170 BHD
8400 EGP
310 JOD
140 KWD
1590 QAR
1610 AED
1650 SAR
182000 NGN
7400 ZAR
53000 KES
1700000 UGX
880000 CDF
1810000 MGA
189000 AOA
27900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 90hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 1120 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 109.2 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 208 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, blue color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250-ac snapdragon 870 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.2 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.80 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/1.33" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 123˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4780 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd3.0 | qc4 | 100% in 56 min ( advertised ) | 30w wireless | 100% in 69 min ( advertised ) | 10w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi mi 10s waterproof?
No
Does xiaomi mi 10s support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 10s?
4780 mAh
How much does xiaomi mi 10s cost?
~430 EUR
What chipset powers xiaomi mi 10s?
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
How much RAM does xiaomi mi 10s have?
256GB GB



