🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz| HDR10+| 1300 ni
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4520 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 27
World price
310 GBP
370 EUR
371 EUR
378 EUR
371 EUR
3580 NOK
378 EUR
3800 SEK
371 EUR
372 EUR
360 CHF
370 EUR
374 EUR
376 EUR
360 CHF
13600 UAH
23100 RUB
379 EUR
372 EUR
373 EUR
374 EUR
930 BYN
7100 MDL
370 USD
480 CAD
7600 MXN
1590000 COP
49000 ARS
1440 PEN
1.118837263E+14 VEF
336000 CLP
1950 BRL
57000 JMD
44000 HTG
530 AUD
590 NZD
490000 KRW
50000 JPY
86000 PKR
510 SGD
1640 MYR
4100000 UZS
3800 TJS
175000 KZT
2490 CNY
29100 INR
140 BHD
7100 EGP
260 JOD
120 KWD
1340 QAR
1350 AED
1390 SAR
154000 NGN
6200 ZAR
44000 KES
1430000 UGX
740000 CDF
1530000 MGA
159000 AOA
23500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, black color gradations, ocean color color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250-ac snapdragon 870 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.2 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.80 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12.5.6 for poco |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 119˚ ( ultrawide ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | 50mm ( macro ) | 1/5.0" | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4520 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd3.0 | qc3 | 100% in 52 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi poco f3 waterproof?
No
Does xiaomi poco f3 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco f3?
4520 mAh
How much does xiaomi poco f3 cost?
~362 EUR
What chipset powers xiaomi poco f3?
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
How much RAM does xiaomi poco f3 have?
256GB GB



