🖥
Display size
6.67 "
Super AMOLED| 144Hz| HDR10+| 1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 30
World price
420 GBP
507 EUR
500 EUR
508 EUR
502 EUR
4940 NOK
510 EUR
5200 SEK
501 EUR
503 EUR
490 CHF
503 EUR
505 EUR
502 EUR
490 CHF
18700 UAH
31900 RUB
509 EUR
508 EUR
510 EUR
507 EUR
1290 BYN
9800 MDL
510 USD
660 CAD
10500 MXN
2200000 COP
68000 ARS
1990 PEN
1.545355336E+14 VEF
463000 CLP
2690 BRL
78000 JMD
61000 HTG
740 AUD
810 NZD
670000 KRW
69000 JPY
119000 PKR
710 SGD
2270 MYR
5600000 UZS
5200 TJS
241000 KZT
3440 CNY
40200 INR
200 BHD
9700 EGP
360 JOD
160 KWD
1850 QAR
1870 AED
1910 SAR
212000 NGN
8600 ZAR
61000 KES
1970000 UGX
1020000 CDF
2110000 MGA
220000 AOA
32500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 144hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 220 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, mist color color gradations, black color gradations, blue color gradations, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 11 | joy ui 12.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.97" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | 50% in 5 min | 100% in 15 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 ( china ) | 5.0 ( global ) | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer ( china only ) |
FAQ
Is xiaomi black shark 4 pro waterproof?
No
Does xiaomi black shark 4 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi black shark 4 pro?
4500 mAh
How much does xiaomi black shark 4 pro cost?
~500 EUR
What chipset powers xiaomi black shark 4 pro?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does xiaomi black shark 4 pro have?
512GB GB



