🖥
Display size
6.55 "
Fluid AMOLED| 120Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
Adreno 650
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 April 14
World price
350 GBP
420 EUR
418 EUR
416 EUR
412 EUR
4030 NOK
417 EUR
4300 SEK
413 EUR
417 EUR
400 CHF
418 EUR
414 EUR
412 EUR
400 CHF
15300 UAH
26000 RUB
411 EUR
420 EUR
420 EUR
415 EUR
1050 BYN
8000 MDL
420 USD
540 CAD
8500 MXN
1790000 COP
55000 ARS
1630 PEN
1.261009954E+14 VEF
378000 CLP
2190 BRL
64000 JMD
50000 HTG
600 AUD
670 NZD
550000 KRW
56000 JPY
97000 PKR
580 SGD
1850 MYR
4600000 UZS
4300 TJS
197000 KZT
2800 CNY
32800 INR
160 BHD
8000 EGP
300 JOD
130 KWD
1510 QAR
1530 AED
1560 SAR
173000 NGN
7000 ZAR
50000 KES
1610000 UGX
830000 CDF
1720000 MGA
179000 AOA
26500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | fluid AMOLED | 120hz | hdr10+ |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~86.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 189 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250-ac snapdragon 870 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.2 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.80 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | upgradable to android 13 | oxygenos 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 14mm | 123˚ ( ultrawide ) | 1/3.6" | 1.0µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( monochrome ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 65w wired | 1-100% in 39 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oneplus 9r waterproof?
No
Does oneplus 9r support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus 9r?
4500 mAh
How much does oneplus 9r cost?
~408 EUR
What chipset powers oneplus 9r?
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
How much RAM does oneplus 9r have?
256GB GB



