🖥
Display size
6.56 "
AMOLED| 120Hz| HDR10+
⚡
Chipset
MediaTek MT6891Z Dimensity 1100 (6 nm)
Mali-G77 MC9
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4300 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 April 03
World price
380 GBP
451 EUR
453 EUR
451 EUR
459 EUR
4450 NOK
453 EUR
4700 SEK
455 EUR
453 EUR
440 CHF
459 EUR
452 EUR
456 EUR
440 CHF
16800 UAH
28700 RUB
458 EUR
455 EUR
455 EUR
453 EUR
1160 BYN
8900 MDL
460 USD
590 CAD
9400 MXN
1980000 COP
61000 ARS
1790 PEN
1.390819802E+14 VEF
417000 CLP
2420 BRL
70000 JMD
55000 HTG
660 AUD
730 NZD
600000 KRW
62000 JPY
107000 PKR
640 SGD
2040 MYR
5100000 UZS
4700 TJS
217000 KZT
3090 CNY
36200 INR
180 BHD
8800 EGP
330 JOD
140 KWD
1670 QAR
1680 AED
1720 SAR
191000 NGN
7700 ZAR
55000 KES
1780000 UGX
920000 CDF
1900000 MGA
198000 AOA
29200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 120hz | hdr10+ |
|---|---|
| Display size | 6.56 inches | 104.6 cm2 ( ~87.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 175.5 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | gray, aurora color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6891z dimensity 1100 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g77 mc9 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | originos 1.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | gimbal OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.5 | 50mm ( telephoto ) | 1/2.8" | 0.8µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ | 16mm ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.5 | 24mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 33w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass | color spectrum |
FAQ
Is vivo x60t waterproof?
No
Does vivo x60t support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo x60t?
4300 mAh
How much does vivo x60t cost?
~450 EUR
What chipset powers vivo x60t?
MediaTek MT6891Z Dimensity 1100 (6 nm)
How much RAM does vivo x60t have?
128GB GB



