🖥
Display size
11.0 "
Liquid Retina IPS LCD| 120Hz|
⚡
Chipset
Apple M1
Apple GPU (8-core graphics)
📷
Primary camera
12 MP
🔋
Battery
7538 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 May 21
World price
730 GBP
870 EUR
873 EUR
879 EUR
876 EUR
8600 NOK
875 EUR
9100 SEK
874 EUR
870 EUR
850 CHF
873 EUR
875 EUR
879 EUR
850 CHF
32500 UAH
55500 RUB
873 EUR
875 EUR
879 EUR
872 EUR
2230 BYN
17100 MDL
890 USD
1140 CAD
18200 MXN
3820000 COP
118000 ARS
3460 PEN
2.688918284E+14 VEF
806000 CLP
4670 BRL
136000 JMD
106000 HTG
1280 AUD
1410 NZD
1160000 KRW
119000 JPY
207000 PKR
1220 SGD
3940 MYR
9700000 UZS
9100 TJS
420000 KZT
5980 CNY
70000 INR
340 BHD
16900 EGP
630 JOD
280 KWD
3220 QAR
3250 AED
3330 SAR
369000 NGN
14900 ZAR
106000 KES
3430000 UGX
1770000 CDF
3670000 MGA
382000 AOA
56500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Liquid Retina IPS LCD | 120hz | HDR10 | dolby vision | 600 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 11.0 inches | 366.5 cm2 ( ~82.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | scratch-resistant glass | oleophobic coating |
| Weight in gram | 466 g |
| SIM card | Nano-SIM and eSIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | silver, gray color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | apple m1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x3.2 GHz & 4xx.x GHz ) |
| GPU | apple GPU ( 8-core graphics ) |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 512gb 8gb RAM | 1tb 16gb RAM | 2tb 16gb RAM |
| Operating System | iPadOS 14.5.1 | upgradable to iPadOS 18.2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 12 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/3.0" | 1.22µm | Dual Pixel phase detection autofocus -- 10 megapixel| lens aperture2.4 | 125˚ ( ultrawide ) -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.4 | 122˚ ( ultrawide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7538 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | edr |
| USB | USB Type-C 4 ( thunderbolt 4 ) | displayport | magnetic connector |
| Sensors | face-id | accelerometer | gyroscope | barometer |
FAQ
Is apple ipad pro 11 (2021) waterproof?
No
Does apple ipad pro 11 (2021) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of apple ipad pro 11 (2021)?
7538 mAh
How much does apple ipad pro 11 (2021) cost?
~870 EUR
What chipset powers apple ipad pro 11 (2021)?
Apple M1
How much RAM does apple ipad pro 11 (2021) have?
512GB GB



