🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD| 90Hz| 480 nits (typ)|
⚡
Chipset
MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 April 28
World price
180 GBP
217 EUR
210 EUR
214 EUR
212 EUR
2070 NOK
218 EUR
2200 SEK
214 EUR
219 EUR
210 CHF
216 EUR
210 EUR
216 EUR
210 CHF
7800 UAH
13400 RUB
220 EUR
213 EUR
218 EUR
217 EUR
540 BYN
4100 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
830 PEN
64595853100000 VEF
194000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
101000 KZT
1440 CNY
16800 INR
80 BHD
4100 EGP
150 JOD
70 KWD
780 QAR
780 AED
800 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
880000 MGA
92000 AOA
13600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 480 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units |
|---|---|
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~83.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6833 dimensity 700 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | realme ui 2.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.1 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 18w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme 8 5g waterproof?
No
Does realme 8 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme 8 5g?
5000 mAh
How much does realme 8 5g cost?
~209 EUR
What chipset powers realme 8 5g?
MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
How much RAM does realme 8 5g have?
128GB GB



