🖥
Display size
6.67 "
Super AMOLED| 90Hz| HDR10+| 70
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 May 13
World price
320 GBP
386 EUR
385 EUR
383 EUR
388 EUR
3760 NOK
385 EUR
4000 SEK
387 EUR
385 EUR
380 CHF
386 EUR
386 EUR
384 EUR
380 CHF
14200 UAH
24300 RUB
386 EUR
381 EUR
380 EUR
383 EUR
980 BYN
7500 MDL
390 USD
500 CAD
8000 MXN
1670000 COP
52000 ARS
1510 PEN
1.174470055E+14 VEF
352000 CLP
2040 BRL
60000 JMD
47000 HTG
560 AUD
620 NZD
510000 KRW
52000 JPY
91000 PKR
540 SGD
1720 MYR
4300000 UZS
4000 TJS
184000 KZT
2610 CNY
30600 INR
150 BHD
7400 EGP
280 JOD
120 KWD
1410 QAR
1420 AED
1460 SAR
161000 NGN
6500 ZAR
46000 KES
1500000 UGX
780000 CDF
1600000 MGA
167000 AOA
24700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 6 ) | glass back ( gorilla glass 3 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 90hz | hdr10+ | 700 Luminance units ( hbmillion) | 1000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~84.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 6 |
| Weight in gram | 230 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.73" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 80mm ( telephoto ) | phase detection autofocus | 3x optical zoom -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 112˚ | 14mm ( ultrawide ) | 1/2.55" | 1.4µm | Dual Pixel phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | Motorized flip-up Main Camera module mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired | pd3.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is asus zenfone 8 flip waterproof?
No
Does asus zenfone 8 flip support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of asus zenfone 8 flip?
5000 mAh
How much does asus zenfone 8 flip cost?
~380 EUR
What chipset powers asus zenfone 8 flip?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does asus zenfone 8 flip have?
256GB GB



