🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD| 90Hz| 480 nits (typ)|
⚡
Chipset
MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 June 11
World price
180 GBP
221 EUR
229 EUR
225 EUR
227 EUR
2130 NOK
220 EUR
2300 SEK
220 EUR
230 EUR
210 CHF
229 EUR
227 EUR
224 EUR
210 CHF
8100 UAH
13700 RUB
230 EUR
225 EUR
229 EUR
225 EUR
550 BYN
4300 MDL
220 USD
280 CAD
4500 MXN
950000 COP
29000 ARS
860 PEN
66450279500000 VEF
200000 CLP
1160 BRL
34000 JMD
27000 HTG
320 AUD
350 NZD
290000 KRW
30000 JPY
52000 PKR
310 SGD
980 MYR
2400000 UZS
2300 TJS
104000 KZT
1480 CNY
17300 INR
90 BHD
4200 EGP
160 JOD
70 KWD
800 QAR
810 AED
830 SAR
91000 NGN
3700 ZAR
27000 KES
850000 UGX
440000 CDF
910000 MGA
95000 AOA
14000 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 480 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~83.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6833 dimensity 700 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 | realme ui 2.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.1 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 18w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme narzo 30 5g waterproof?
No
Does realme narzo 30 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme narzo 30 5g?
5000 mAh
How much does realme narzo 30 5g cost?
~215 EUR
What chipset powers realme narzo 30 5g?
MediaTek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
How much RAM does realme narzo 30 5g have?
128GB GB



