🖥
Display size
6.44 "
AMOLED| 90Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Mediatek MT6891Z Dimensity 1100 (6 nm)
Mali-G77 MC9
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
4050 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 July 22
World price
420 GBP
503 EUR
506 EUR
510 EUR
506 EUR
4940 NOK
506 EUR
5200 SEK
507 EUR
504 EUR
490 CHF
500 EUR
508 EUR
509 EUR
490 CHF
18700 UAH
31900 RUB
507 EUR
508 EUR
502 EUR
502 EUR
1290 BYN
9800 MDL
510 USD
660 CAD
10500 MXN
2200000 COP
68000 ARS
1990 PEN
1.545355336E+14 VEF
463000 CLP
2690 BRL
78000 JMD
61000 HTG
740 AUD
810 NZD
670000 KRW
69000 JPY
119000 PKR
710 SGD
2270 MYR
5600000 UZS
5200 TJS
241000 KZT
3440 CNY
40200 INR
200 BHD
9700 EGP
360 JOD
160 KWD
1850 QAR
1870 AED
1910 SAR
212000 NGN
8600 ZAR
61000 KES
1970000 UGX
1020000 CDF
2110000 MGA
220000 AOA
32500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 90hz | hdr10+ |
|---|---|
| Display size | 6.44 inches | 100.1 cm2 ( ~85.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 173 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, blue color gradations, yellow |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6891z dimensity 1100 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g77 mc9 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | originos 1.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | 1/1.52" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ | 16mm ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 44 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | Auto focus -- 8 megapixel| lens aperture2.3 | 105˚ ( ultrawide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4050 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo s10 pro waterproof?
No
Does vivo s10 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo s10 pro?
4050 mAh
How much does vivo s10 pro cost?
~500 EUR
What chipset powers vivo s10 pro?
Mediatek MT6891Z Dimensity 1100 (6 nm)
How much RAM does vivo s10 pro have?
256GB GB



