🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD| 90Hz| 400 nits (typ)|
⚡
Chipset
Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 July 26
World price
150 GBP
170 EUR
172 EUR
180 EUR
170 EUR
1680 NOK
172 EUR
1800 SEK
173 EUR
179 EUR
170 CHF
179 EUR
175 EUR
177 EUR
170 CHF
6400 UAH
10900 RUB
180 EUR
170 EUR
174 EUR
177 EUR
440 BYN
3400 MDL
180 USD
230 CAD
3600 MXN
750000 COP
23000 ARS
680 PEN
52542081500000 VEF
158000 CLP
920 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
24000 JPY
41000 PKR
240 SGD
770 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
82000 KZT
1170 CNY
13700 INR
70 BHD
3300 EGP
130 JOD
60 KWD
630 QAR
640 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
720000 MGA
75000 AOA
11100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 3 ) | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 400 Luminance units ( typ ) | 500 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~83.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, green color gradations, white color gradations, graphite color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6833 dimensity 700 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 10t 5g waterproof?
No
Does xiaomi redmi note 10t 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 10t 5g?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi note 10t 5g cost?
~170 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 10t 5g?
Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 10t 5g have?
128GB GB



