🖥
Display size
6.51 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 January 11
World price
70 GBP
81 EUR
85 EUR
81 EUR
90 EUR
790 NOK
80 EUR
900 SEK
86 EUR
84 EUR
80 CHF
90 EUR
81 EUR
87 EUR
80 CHF
3000 UAH
5100 RUB
89 EUR
90 EUR
84 EUR
88 EUR
210 BYN
1600 MDL
90 USD
110 CAD
1700 MXN
360000 COP
11000 ARS
320 PEN
24725685400000 VEF
75000 CLP
430 BRL
13000 JMD
10000 HTG
120 AUD
130 NZD
110000 KRW
11000 JPY
19000 PKR
120 SGD
370 MYR
900000 UZS
900 TJS
39000 KZT
550 CNY
6500 INR
30 BHD
1600 EGP
60 JOD
30 KWD
300 QAR
300 AED
310 SAR
34000 NGN
1400 ZAR
10000 KES
320000 UGX
170000 CDF
340000 MGA
36000 AOA
5200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.51 inches | 102.3 cm2 ( ~82.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Operating System | android 11 ( go edition ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | accelerometer |
FAQ
Is lava z2s waterproof?
No
Does lava z2s support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lava z2s?
5000 mAh
How much does lava z2s cost?
~80 EUR
What chipset powers lava z2s?
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does lava z2s have?
32GB GB



