🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 August 16
World price
560 GBP
669 EUR
670 EUR
661 EUR
670 EUR
6520 NOK
662 EUR
6900 SEK
664 EUR
664 EUR
650 CHF
663 EUR
670 EUR
670 EUR
650 CHF
24700 UAH
42100 RUB
668 EUR
662 EUR
666 EUR
667 EUR
1690 BYN
13000 MDL
670 USD
870 CAD
13800 MXN
2900000 COP
89000 ARS
2630 PEN
2.039869043E+14 VEF
612000 CLP
3550 BRL
103000 JMD
81000 HTG
970 AUD
1070 NZD
880000 KRW
90000 JPY
157000 PKR
930 SGD
2990 MYR
7400000 UZS
6900 TJS
319000 KZT
4530 CNY
53100 INR
260 BHD
12800 EGP
480 JOD
210 KWD
2440 QAR
2470 AED
2520 SAR
280000 NGN
11300 ZAR
80000 KES
2600000 UGX
1350000 CDF
2780000 MGA
290000 AOA
42800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | ceramic back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | dolby vision | 800 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 225 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, white color gradations, gray color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888+ 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.99 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.33" | 0.8µm | phase detection autofocus | Laser Auto focus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture4.1 | 120mm ( periscope telephoto ) | phase detection autofocus | OIS | 5x optical zoom -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 12mm | 123˚ ( ultrawide ) | 1/3.06" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| 27mm ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm | under display mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | pd3.0 | qc4 | 100% in 15 min ( advertised ) | 50w wireless | 100% in 28 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi mix 4 waterproof?
No
Does xiaomi mix 4 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mix 4?
4500 mAh
How much does xiaomi mix 4 cost?
~660 EUR
What chipset powers xiaomi mix 4?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
How much RAM does xiaomi mix 4 have?
512GB GB



