🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 1200 (6 nm)
Mali-G77 MC9
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 05
World price
260 GBP
317 EUR
317 EUR
311 EUR
310 EUR
3030 NOK
318 EUR
3200 SEK
312 EUR
320 EUR
300 CHF
319 EUR
316 EUR
319 EUR
300 CHF
11500 UAH
19500 RUB
317 EUR
320 EUR
314 EUR
310 EUR
790 BYN
6000 MDL
310 USD
400 CAD
6400 MXN
1350000 COP
42000 ARS
1220 PEN
94575746600000 VEF
284000 CLP
1650 BRL
48000 JMD
38000 HTG
450 AUD
500 NZD
410000 KRW
42000 JPY
73000 PKR
430 SGD
1390 MYR
3500000 UZS
3200 TJS
148000 KZT
2100 CNY
24600 INR
120 BHD
6000 EGP
220 JOD
100 KWD
1140 QAR
1150 AED
1170 SAR
130000 NGN
5300 ZAR
38000 KES
1210000 UGX
630000 CDF
1290000 MGA
135000 AOA
19900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 800 Luminance units ( typ ) | 1000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 203 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | gray color gradations, white color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 1200 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-a78 & 3x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g77 mc9 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 | miui 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.52" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | 50mm ( telephoto macro ) | 1/5.0" | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | 100% in 36 min ( advertised ) | |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi 11t waterproof?
No
Does xiaomi 11t support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi 11t?
5000 mAh
How much does xiaomi 11t cost?
~306 EUR
What chipset powers xiaomi 11t?
Mediatek Dimensity 1200 (6 nm)
How much RAM does xiaomi 11t have?
256GB GB



