🖥
Display size
8.3 "
AMOLED| 90Hz| HDR| 800 nits (p
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
16 MP
🔋
Battery
4449 mAh
📅
Status
discontinued
World price
1120 GBP
1338 EUR
1335 EUR
1334 EUR
1331 EUR
13120 NOK
1334 EUR
13800 SEK
1339 EUR
1331 EUR
1300 CHF
1339 EUR
1332 EUR
1334 EUR
1300 CHF
49600 UAH
84700 RUB
1339 EUR
1337 EUR
1333 EUR
1330 EUR
3410 BYN
26100 MDL
1350 USD
1740 CAD
27700 MXN
5820000 COP
179000 ARS
5280 PEN
4.104463771E+14 VEF
1230000 CLP
7130 BRL
207000 JMD
162000 HTG
1950 AUD
2160 NZD
1770000 KRW
181000 JPY
316000 PKR
1870 SGD
6020 MYR
14800000 UZS
13900 TJS
641000 KZT
9120 CNY
106800 INR
510 BHD
25800 EGP
960 JOD
420 KWD
4920 QAR
4960 AED
5080 SAR
563000 NGN
22700 ZAR
161000 KES
5240000 UGX
2700000 CDF
5590000 MGA
583000 AOA
86100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | glass back ( gorilla glass ) |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 90hz | hdr | 800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 8.3 inches | 204.0 cm2 ( ~152.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 284 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | glacier, obsidian |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 512gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 12 megapixel| lens aperture1.7 | 27mm ( wide ) | 1.4µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 12 megapixel| lens aperture2.4 | 51mm ( telephoto ) | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS | 2x optical zoom -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | 1.0µm -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.0 | 24mm ( wide ) | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4449 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 23w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 3.2 | displayport |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | dual accelerometer | dual gyroscope | dual proximity | dual compass |
FAQ
Is microsoft surface duo 2 waterproof?
No
Does microsoft surface duo 2 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of microsoft surface duo 2?
4449 mAh
How much does microsoft surface duo 2 cost?
~1,328 EUR
What chipset powers microsoft surface duo 2?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does microsoft surface duo 2 have?
512GB GB



