🖥
Display size
6.67 "
OLED| 1B colors| 120Hz| 500 ni
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
Adreno 650
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4300 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 September 22
World price
290 GBP
348 EUR
348 EUR
347 EUR
349 EUR
3360 NOK
350 EUR
3600 SEK
345 EUR
348 EUR
340 CHF
350 EUR
340 EUR
342 EUR
340 CHF
12700 UAH
21700 RUB
344 EUR
344 EUR
348 EUR
345 EUR
880 BYN
6700 MDL
350 USD
450 CAD
7100 MXN
1490000 COP
46000 ARS
1360 PEN
1.050841629E+14 VEF
315000 CLP
1830 BRL
53000 JMD
42000 HTG
500 AUD
560 NZD
460000 KRW
47000 JPY
81000 PKR
480 SGD
1540 MYR
3800000 UZS
3600 TJS
164000 KZT
2340 CNY
27400 INR
130 BHD
6600 EGP
250 JOD
110 KWD
1260 QAR
1270 AED
1300 SAR
144000 NGN
5800 ZAR
42000 KES
1340000 UGX
700000 CDF
1440000 MGA
150000 AOA
22100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | 500 Luminance units ( typ ) | 700 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 189 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, white, gray |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250-ac snapdragon 870 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.2 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.80 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | flyme 9.2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.97" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired | pd3.0 | qc4 | 70% in 30 min | 100% in 60 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is meizu 18x waterproof?
No
Does meizu 18x support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of meizu 18x?
4300 mAh
How much does meizu 18x cost?
~340 EUR
What chipset powers meizu 18x?
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
How much RAM does meizu 18x have?
256GB GB



