🖥
Display size
5.0 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6737M (28 nm)
Mali-T720MP2
📷
Primary camera
5 MP
🔋
Battery
2500 mAh
📅
Status
discontinued
World price
70 GBP
80 EUR
82 EUR
80 EUR
83 EUR
770 NOK
85 EUR
900 SEK
90 EUR
87 EUR
80 CHF
90 EUR
86 EUR
82 EUR
80 CHF
3000 UAH
5000 RUB
85 EUR
84 EUR
81 EUR
89 EUR
200 BYN
1600 MDL
80 USD
110 CAD
1700 MXN
350000 COP
11000 ARS
310 PEN
24107543300000 VEF
73000 CLP
420 BRL
13000 JMD
10000 HTG
120 AUD
130 NZD
110000 KRW
11000 JPY
19000 PKR
110 SGD
360 MYR
900000 UZS
900 TJS
38000 KZT
540 CNY
6300 INR
30 BHD
1600 EGP
60 JOD
30 KWD
290 QAR
300 AED
300 SAR
34000 NGN
1400 ZAR
10000 KES
310000 UGX
160000 CDF
330000 MGA
35000 AOA
5100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 5.0 inches | 68.9 cm2 ( ~66.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 149 g |
| SIM card | dual SIM ( micro-sim/nano-sim | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gold, black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6737m ( 28 nm ) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.1 GHz cortex-a53 |
| GPU | mali-t720mp2 |
| Memory v1 | 16gb 1gb RAM |
| Operating System | android 7.0 ( nougat ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 5 megapixel| lens aperture2.0 | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 2500 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.0 | a2dp |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer | proximity |
FAQ
Is lava z60 waterproof?
No
Does lava z60 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lava z60?
2500 mAh
How much does lava z60 cost?
~78 EUR
What chipset powers lava z60?
Mediatek MT6737M (28 nm)
How much RAM does lava z60 have?
16GB GB



