🖥
Display size
4.0 "
TN
⚡
Chipset
Mediatek MT6737M (28 nm)
Mali-T720MP1
📷
Primary camera
5 MP
🔋
Battery
1500 mAh
📅
Status
discontinued
World price
60 GBP
75 EUR
73 EUR
78 EUR
79 EUR
650 NOK
70 EUR
700 SEK
73 EUR
71 EUR
70 CHF
80 EUR
73 EUR
71 EUR
70 CHF
2500 UAH
4200 RUB
76 EUR
71 EUR
72 EUR
80 EUR
170 BYN
1300 MDL
70 USD
90 CAD
1400 MXN
290000 COP
9000 ARS
260 PEN
20089619400000 VEF
61000 CLP
350 BRL
11000 JMD
8000 HTG
100 AUD
110 NZD
90000 KRW
9000 JPY
16000 PKR
100 SGD
300 MYR
800000 UZS
700 TJS
32000 KZT
450 CNY
5300 INR
30 BHD
1300 EGP
50 JOD
20 KWD
240 QAR
250 AED
250 SAR
28000 NGN
1200 ZAR
8000 KES
260000 UGX
140000 CDF
280000 MGA
29000 AOA
4300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tn |
|---|---|
| Display size | 4.0 inches | 44.1 cm2 ( ~56.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | scratch-resistant glass |
| Weight in gram | 141 g |
| SIM card | dual SIM ( Micro-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6737m ( 28 nm ) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.1 GHz cortex-a53 |
| GPU | mali-t720mp1 |
| Memory v1 | 8gb 1gb RAM |
| Operating System | android 7.0 ( nougat ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 5 megapixelmp |
|---|---|
| Secondary camera | 2 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 1500 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 2.1.0 |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer | proximity |
FAQ
Is lava a44 waterproof?
No
Does lava a44 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lava a44?
1500 mAh
How much does lava a44 cost?
~65 EUR
What chipset powers lava a44?
Mediatek MT6737M (28 nm)
How much RAM does lava a44 have?
8GB GB



