🖥
Display size
6.51 "
IPS LCD| 480 nits (typ)| 550 n
⚡
Chipset
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 01
World price
400 GBP
488 EUR
481 EUR
483 EUR
480 EUR
4690 NOK
488 EUR
5000 SEK
482 EUR
490 EUR
470 CHF
482 EUR
484 EUR
488 EUR
470 CHF
17700 UAH
30200 RUB
484 EUR
488 EUR
481 EUR
482 EUR
1220 BYN
9300 MDL
490 USD
620 CAD
9900 MXN
2080000 COP
64000 ARS
1890 PEN
1.464996858E+14 VEF
439000 CLP
2550 BRL
74000 JMD
58000 HTG
700 AUD
770 NZD
630000 KRW
65000 JPY
113000 PKR
670 SGD
2150 MYR
5300000 UZS
5000 TJS
229000 KZT
3260 CNY
38100 INR
190 BHD
9200 EGP
350 JOD
150 KWD
1760 QAR
1770 AED
1810 SAR
201000 NGN
8100 ZAR
58000 KES
1870000 UGX
970000 CDF
2000000 MGA
208000 AOA
30800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 480 Luminance units ( typ ) | 550 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.51 inches | 102.3 cm2 ( ~82.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | neg t2x-1 |
| Weight in gram | 193 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, black color gradations, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 | coloros 11.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a55 waterproof?
No
Does oppo a55 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of oppo a55?
5000 mAh
How much does oppo a55 cost?
~474 EUR
What chipset powers oppo a55?
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does oppo a55 have?
128GB GB



