🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Mediatek MT6877 Dimensity 900 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4300 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 November 02
World price
200 GBP
247 EUR
242 EUR
244 EUR
245 EUR
2370 NOK
245 EUR
2500 SEK
245 EUR
244 EUR
240 CHF
241 EUR
248 EUR
240 EUR
240 CHF
9000 UAH
15300 RUB
248 EUR
248 EUR
248 EUR
249 EUR
620 BYN
4800 MDL
250 USD
320 CAD
5000 MXN
1060000 COP
33000 ARS
960 PEN
74177056200000 VEF
223000 CLP
1290 BRL
38000 JMD
30000 HTG
360 AUD
390 NZD
320000 KRW
33000 JPY
57000 PKR
340 SGD
1090 MYR
2700000 UZS
2500 TJS
116000 KZT
1650 CNY
19300 INR
100 BHD
4700 EGP
180 JOD
80 KWD
890 QAR
900 AED
920 SAR
102000 NGN
4100 ZAR
30000 KES
950000 UGX
490000 CDF
1020000 MGA
106000 AOA
15600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 108.1 cm2 ( ~89.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6877 dimensity 900 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | magic ui 4.2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 66w wired | 50% in 15 min | 100% in 40 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is honor play5 youth waterproof?
No
Does honor play5 youth support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of honor play5 youth?
4300 mAh
How much does honor play5 youth cost?
~240 EUR
What chipset powers honor play5 youth?
Mediatek MT6877 Dimensity 900 (6 nm)
How much RAM does honor play5 youth have?
256GB GB



