🖥
Display size
6.8 "
LCD| 144Hz| HDR10
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 December 21
World price
240 GBP
289 EUR
288 EUR
285 EUR
283 EUR
2770 NOK
282 EUR
3000 SEK
288 EUR
289 EUR
280 CHF
284 EUR
288 EUR
288 EUR
280 CHF
10500 UAH
17900 RUB
286 EUR
289 EUR
280 EUR
284 EUR
720 BYN
5500 MDL
290 USD
370 CAD
5900 MXN
1230000 COP
38000 ARS
1120 PEN
86539898800000 VEF
260000 CLP
1510 BRL
44000 JMD
34000 HTG
410 AUD
460 NZD
380000 KRW
39000 JPY
67000 PKR
400 SGD
1270 MYR
3200000 UZS
3000 TJS
135000 KZT
1930 CNY
22600 INR
110 BHD
5500 EGP
210 JOD
90 KWD
1040 QAR
1050 AED
1070 SAR
119000 NGN
4800 ZAR
34000 KES
1110000 UGX
570000 CDF
1180000 MGA
123000 AOA
18200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | LCD | 144hz | HDR10 |
| Display size | 6.8 inches | 109.8 cm2 ( ~86.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 202 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | water repellent design |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888+ 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.99 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | myui 2.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/1.52" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.1.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola edge s30 waterproof?
water repellent design
Does motorola edge s30 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola edge s30?
5000 mAh
How much does motorola edge s30 cost?
~280 EUR
What chipset powers motorola edge s30?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
How much RAM does motorola edge s30 have?
256GB GB



