🖥
Display size
6.52 "
IPS LCD| 480 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 August 14
World price
110 GBP
130 EUR
130 EUR
139 EUR
130 EUR
1240 NOK
131 EUR
1300 SEK
133 EUR
136 EUR
130 CHF
138 EUR
139 EUR
138 EUR
130 CHF
4700 UAH
8000 RUB
135 EUR
136 EUR
139 EUR
130 EUR
320 BYN
2500 MDL
130 USD
170 CAD
2700 MXN
550000 COP
17000 ARS
500 PEN
38633883400000 VEF
116000 CLP
670 BRL
20000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
170000 KRW
18000 JPY
30000 PKR
180 SGD
570 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
61000 KZT
860 CNY
10100 INR
50 BHD
2500 EGP
90 JOD
40 KWD
470 QAR
470 AED
480 SAR
53000 NGN
2200 ZAR
16000 KES
500000 UGX
260000 CDF
530000 MGA
55000 AOA
8200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 480 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.52 inches | 102.6 cm2 ( ~82.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | pearl color color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Operating System | android 11 | coloros 11.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) | 1/3.06" | 1.12µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a16s waterproof?
No
Does oppo a16s support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of oppo a16s?
5000 mAh
How much does oppo a16s cost?
~125 EUR
What chipset powers oppo a16s?
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does oppo a16s have?
64GB GB



