🖥
Display size
8.0 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT8735 (28 nm) - 4G model
Mali-T720MP2
📷
Primary camera
5 MP
🔋
Battery
4290 mAh
📅
Status
discontinued
World price
100 GBP
122 EUR
120 EUR
120 EUR
130 EUR
1190 NOK
129 EUR
1300 SEK
123 EUR
130 EUR
120 CHF
128 EUR
130 EUR
124 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
123 EUR
128 EUR
123 EUR
125 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 8.0 inches | 195.8 cm2 ( ~74.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 360 g |
| SIM card | dual SIM ( Micro-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | white color gradations, ebony, blue color gradations, pink color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt8735 ( 28 nm ) - 4g model |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz cortex-a53 |
| GPU | mali-t720mp2 |
| Memory v1 | 8gb 1gb RAM |
| Memory v2 | 16gb 1gb RAM |
| Operating System | android 5.0 ( lollipop ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 5 megapixel| Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 2 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4290 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.0 | a2dp |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer |
FAQ
Is lenovo tab 2 a8-50 waterproof?
No
Does lenovo tab 2 a8-50 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lenovo tab 2 a8-50?
4290 mAh
How much does lenovo tab 2 a8-50 cost?
~120 EUR
What chipset powers lenovo tab 2 a8-50?
Mediatek MT8735 (28 nm) - 4G model
How much RAM does lenovo tab 2 a8-50 have?
16GB GB



