🖥
Display size
6.67 "
Super AMOLED| 120Hz| 700 nits|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 920 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5160 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 November 01
World price
190 GBP
230 EUR
223 EUR
228 EUR
222 EUR
2180 NOK
223 EUR
2300 SEK
222 EUR
224 EUR
220 CHF
224 EUR
226 EUR
228 EUR
220 CHF
8300 UAH
14100 RUB
221 EUR
221 EUR
229 EUR
221 EUR
570 BYN
4400 MDL
230 USD
290 CAD
4600 MXN
970000 COP
30000 ARS
880 PEN
67995634800000 VEF
204000 CLP
1180 BRL
35000 JMD
27000 HTG
330 AUD
360 NZD
300000 KRW
30000 JPY
53000 PKR
310 SGD
1000 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
107000 KZT
1510 CNY
17700 INR
90 BHD
4300 EGP
160 JOD
70 KWD
820 QAR
820 AED
840 SAR
94000 NGN
3800 ZAR
27000 KES
870000 UGX
450000 CDF
930000 MGA
97000 AOA
14300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | 120hz | 700 Luminance units | 1200 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~86.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 207 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, green color gradations, purple color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 920 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.5 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | 1/1.52" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| 120˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | 50mm ( telephoto macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5160 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd3.0 | qc3 | 100% in 43 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi note 11 pro (china) waterproof?
No
Does xiaomi redmi note 11 pro (china) support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi note 11 pro (china)?
5160 mAh
How much does xiaomi redmi note 11 pro (china) cost?
~220 EUR
What chipset powers xiaomi redmi note 11 pro (china)?
Mediatek Dimensity 920 (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi note 11 pro (china) have?
256GB GB



