🖥
Display size
6.6 "
TFT LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Exynos 1280 (5 nm)
Mali-G68
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 April 08
World price
250 GBP
291 EUR
292 EUR
292 EUR
299 EUR
2860 NOK
300 EUR
3000 SEK
292 EUR
300 EUR
290 CHF
292 EUR
298 EUR
295 EUR
290 CHF
10800 UAH
18500 RUB
291 EUR
300 EUR
294 EUR
291 EUR
740 BYN
5700 MDL
300 USD
380 CAD
6100 MXN
1270000 COP
39000 ARS
1150 PEN
89321538400000 VEF
268000 CLP
1560 BRL
45000 JMD
36000 HTG
430 AUD
470 NZD
390000 KRW
40000 JPY
69000 PKR
410 SGD
1310 MYR
3300000 UZS
3100 TJS
140000 KZT
1990 CNY
23300 INR
110 BHD
5700 EGP
210 JOD
90 KWD
1070 QAR
1080 AED
1110 SAR
123000 NGN
5000 ZAR
35000 KES
1140000 UGX
590000 CDF
1220000 MGA
127000 AOA
18800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | tft LCD | 120hz |
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~82.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 198 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green, blue, brown |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | exynos 1280 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | one ui 4.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired | 4.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope |
FAQ
Is samsung galaxy m33 waterproof?
No
Does samsung galaxy m33 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m33?
5000 mAh
How much does samsung galaxy m33 cost?
~289 EUR
What chipset powers samsung galaxy m33?
Exynos 1280 (5 nm)
How much RAM does samsung galaxy m33 have?
128GB GB



