🖥
Display size
6.6 "
TFT LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 April 08
World price
150 GBP
189 EUR
184 EUR
182 EUR
183 EUR
1780 NOK
189 EUR
1900 SEK
190 EUR
186 EUR
180 CHF
187 EUR
189 EUR
185 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
183 EUR
190 EUR
188 EUR
182 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tft LCD | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~82.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 198 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, blue color gradations, orange color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7225 snapdragon 750g 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 570 & 6x1.8 GHz kryo 570 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 13 | one ui 5.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is samsung galaxy m23 waterproof?
No
Does samsung galaxy m23 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy m23?
5000 mAh
How much does samsung galaxy m23 cost?
~180 EUR
What chipset powers samsung galaxy m23?
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
How much RAM does samsung galaxy m23 have?
128GB GB



