🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 March 12
World price
70 GBP
92 EUR
96 EUR
98 EUR
90 EUR
830 NOK
93 EUR
900 SEK
92 EUR
98 EUR
90 CHF
97 EUR
91 EUR
94 EUR
90 CHF
3200 UAH
5400 RUB
93 EUR
92 EUR
95 EUR
90 EUR
220 BYN
1700 MDL
90 USD
110 CAD
1800 MXN
370000 COP
12000 ARS
340 PEN
25961969700000 VEF
78000 CLP
450 BRL
14000 JMD
11000 HTG
130 AUD
140 NZD
120000 KRW
12000 JPY
20000 PKR
120 SGD
380 MYR
1000000 UZS
900 TJS
41000 KZT
580 CNY
6800 INR
40 BHD
1700 EGP
60 JOD
30 KWD
310 QAR
320 AED
320 SAR
36000 NGN
1500 ZAR
11000 KES
340000 UGX
180000 CDF
360000 MGA
37000 AOA
5500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~81.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue, cyan |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Operating System | android 11 ( go edition ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1.12µm | Auto focus -- qvga mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is lava x2 waterproof?
No
Does lava x2 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lava x2?
5000 mAh
How much does lava x2 cost?
~84 EUR
What chipset powers lava x2?
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does lava x2 have?
32GB GB



