🖥
Display size
6.7 "
IPS LCD| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
Adreno 610
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 April 30
World price
150 GBP
186 EUR
186 EUR
182 EUR
186 EUR
1780 NOK
183 EUR
1900 SEK
183 EUR
180 EUR
180 CHF
188 EUR
180 EUR
184 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
185 EUR
184 EUR
182 EUR
190 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 400 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 106.2 cm2 ( ~81.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 203 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | orange color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6225 snapdragon 680 4g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz kryo 265 gold & 4x1.9 GHz kryo 265 silver ) |
| GPU | adreno 610 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.0 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is xiaomi redmi 10 power waterproof?
No
Does xiaomi redmi 10 power support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of xiaomi redmi 10 power?
6000 mAh
How much does xiaomi redmi 10 power cost?
~180 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 10 power?
Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 10 power have?
128GB GB



