🖥
Display size
6.7 "
OLED| 1B colors| 120Hz| HDR10+
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8100 Max (5 nm)
Mali-G610 MC6
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 April 26
World price
320 GBP
398 EUR
399 EUR
391 EUR
395 EUR
3790 NOK
392 EUR
4000 SEK
394 EUR
395 EUR
380 CHF
399 EUR
396 EUR
400 EUR
380 CHF
14300 UAH
24400 RUB
399 EUR
398 EUR
400 EUR
398 EUR
990 BYN
7600 MDL
390 USD
500 CAD
8000 MXN
1680000 COP
52000 ARS
1530 PEN
1.183742187E+14 VEF
355000 CLP
2060 BRL
60000 JMD
47000 HTG
560 AUD
620 NZD
510000 KRW
53000 JPY
91000 PKR
540 SGD
1740 MYR
4300000 UZS
4000 TJS
185000 KZT
2630 CNY
30800 INR
150 BHD
7500 EGP
280 JOD
120 KWD
1420 QAR
1430 AED
1470 SAR
163000 NGN
6600 ZAR
47000 KES
1510000 UGX
780000 CDF
1620000 MGA
168000 AOA
24900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | OLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 800 Luminance units ( hbmillion) | 950 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.7 inches | 108.0 cm2 ( ~87.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8100 max ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.85 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc6 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 12 | coloros 12.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | 26mm ( wide ) | 1/3.09" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 150w wired | 50% in 5 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is oneplus ace waterproof?
No
Does oneplus ace support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of oneplus ace?
4500 mAh
How much does oneplus ace cost?
~383 EUR
What chipset powers oneplus ace?
Mediatek Dimensity 8100 Max (5 nm)
How much RAM does oneplus ace have?
512GB GB



