🖥
Display size
6.6 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4520 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 July 10
World price
390 GBP
463 EUR
470 EUR
470 EUR
463 EUR
4550 NOK
468 EUR
4800 SEK
463 EUR
470 EUR
450 CHF
461 EUR
464 EUR
470 EUR
450 CHF
17200 UAH
29400 RUB
469 EUR
465 EUR
467 EUR
463 EUR
1180 BYN
9100 MDL
470 USD
600 CAD
9600 MXN
2020000 COP
62000 ARS
1830 PEN
1.421726909E+14 VEF
426000 CLP
2470 BRL
72000 JMD
56000 HTG
680 AUD
750 NZD
620000 KRW
63000 JPY
110000 PKR
650 SGD
2090 MYR
5200000 UZS
4800 TJS
222000 KZT
3160 CNY
37000 INR
180 BHD
9000 EGP
340 JOD
150 KWD
1710 QAR
1720 AED
1760 SAR
195000 NGN
7900 ZAR
56000 KES
1820000 UGX
940000 CDF
1940000 MGA
202000 AOA
29900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 104.8 cm2 ( ~82.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass |
| Weight in gram | 205.5 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gold color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 118�� ( ultrawide ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( de mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4520 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | wireless | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is htc desire 22 pro waterproof?
ip67 dust/water resistant up to 1meterfor 30 min
Does htc desire 22 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of htc desire 22 pro?
4520 mAh
How much does htc desire 22 pro cost?
~460 EUR
What chipset powers htc desire 22 pro?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does htc desire 22 pro have?
128GB GB



