🖥
Display size
6.6 "
PLS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 September 02
World price
180 GBP
220 EUR
228 EUR
225 EUR
227 EUR
2090 NOK
229 EUR
2200 SEK
226 EUR
221 EUR
210 CHF
230 EUR
223 EUR
230 EUR
210 CHF
7900 UAH
13500 RUB
221 EUR
229 EUR
222 EUR
226 EUR
540 BYN
4200 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
930000 COP
29000 ARS
840 PEN
65213995200000 VEF
196000 CLP
1140 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
350 NZD
290000 KRW
29000 JPY
51000 PKR
300 SGD
960 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
102000 KZT
1450 CNY
17000 INR
80 BHD
4100 EGP
160 JOD
70 KWD
780 QAR
790 AED
810 SAR
90000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
840000 UGX
430000 CDF
890000 MGA
93000 AOA
13700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | pls LCD | 120hz |
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~82.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 197 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white, peach color, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 6gb RAM | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 14 | one ui 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus | OIS -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | 123˚ ( ultrawide ) | 1/5.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) - usa mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 25w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass | barometer ( usa only ) |
FAQ
Is samsung galaxy a23 5g waterproof?
No
Does samsung galaxy a23 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of samsung galaxy a23 5g?
5000 mAh
How much does samsung galaxy a23 5g cost?
~211 EUR
What chipset powers samsung galaxy a23 5g?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does samsung galaxy a23 5g have?
128GB GB



