🖥
Display size
6.6 "
IPS LCD| 90Hz| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 August 24
World price
150 GBP
182 EUR
182 EUR
181 EUR
181 EUR
1780 NOK
189 EUR
1900 SEK
180 EUR
184 EUR
180 CHF
185 EUR
182 EUR
183 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
181 EUR
190 EUR
183 EUR
184 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 400 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 104.9 cm2 ( ~85.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | panda glass |
| Weight in gram | 187 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, black color gradations, gold |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 810 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 13 | realme ui 4.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus -- unspecified megapixel| 46mm ( telephoto ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 27mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is realme 9i 5g waterproof?
No
Does realme 9i 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme 9i 5g?
5000 mAh
How much does realme 9i 5g cost?
~180 EUR
What chipset powers realme 9i 5g?
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
How much RAM does realme 9i 5g have?
128GB GB



