🖥
Display size
6.58 "
IPS LCD| 120Hz| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 September 01
World price
200 GBP
243 EUR
249 EUR
240 EUR
243 EUR
2370 NOK
240 EUR
2500 SEK
250 EUR
250 EUR
240 CHF
245 EUR
240 EUR
243 EUR
240 CHF
9000 UAH
15300 RUB
243 EUR
248 EUR
245 EUR
243 EUR
620 BYN
4800 MDL
250 USD
320 CAD
5000 MXN
1060000 COP
33000 ARS
960 PEN
74177056200000 VEF
223000 CLP
1290 BRL
38000 JMD
30000 HTG
360 AUD
390 NZD
320000 KRW
33000 JPY
57000 PKR
340 SGD
1090 MYR
2700000 UZS
2500 TJS
116000 KZT
1650 CNY
19300 INR
100 BHD
4700 EGP
180 JOD
80 KWD
890 QAR
900 AED
920 SAR
102000 NGN
4100 ZAR
30000 KES
950000 UGX
490000 CDF
1020000 MGA
106000 AOA
15600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 400 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 6.58 inches | 104.3 cm2 ( ~82.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM and eSIM or Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, gray color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2.5" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) | 1/5.0" -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 20w wired | pd3.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is nokia g60 waterproof?
No
Does nokia g60 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of nokia g60?
4500 mAh
How much does nokia g60 cost?
~240 EUR
What chipset powers nokia g60?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does nokia g60 have?
128GB GB



