🖥
Display size
6.52 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 October 24
World price
110 GBP
145 EUR
149 EUR
141 EUR
150 EUR
1310 NOK
150 EUR
1400 SEK
147 EUR
148 EUR
130 CHF
142 EUR
143 EUR
149 EUR
130 CHF
5000 UAH
8500 RUB
147 EUR
149 EUR
143 EUR
150 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
180 CAD
2800 MXN
580000 COP
18000 ARS
530 PEN
40797380900000 VEF
123000 CLP
710 BRL
21000 JMD
17000 HTG
200 AUD
220 NZD
180000 KRW
18000 JPY
32000 PKR
190 SGD
600 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
64000 KZT
910 CNY
10700 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
50 KWD
490 QAR
500 AED
510 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
560000 MGA
58000 AOA
8600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz |
|---|---|
| Display size | 6.52 inches | 102.6 cm2 ( ~81.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 207 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6833 dimensity 700 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| ( wide ) | 0.64µm | Auto focus -- 2 megapixel| ( macro ) -- vga mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 10w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is lava blaze 5g waterproof?
No
Does lava blaze 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lava blaze 5g?
5000 mAh
How much does lava blaze 5g cost?
~132 EUR
What chipset powers lava blaze 5g?
Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
How much RAM does lava blaze 5g have?
128GB GB



